Elõzõ hasonló témájú cikkben eszközöket ajánlottam a Windows rendszerek karbantartására, most azt fogom leírni, melyik programmal mit hogyan érdemes módosítani. Bizonyos gyorsítási tartalék van magában a rendszerben is, de sok problémát okoznak a telepített kipróbált ideiglenesen felrakott programok, ezek lassító hatásai ellen külsõ segédprogramokkal védekezhetünk.
Fölösleges látványelemek kikapcsolása
A registry utólagos módosítása nem teljesen veszélytelen, de a rendszer által felajánlott lehetõségek vizonylag biztonságosak, fõleg mert alapvetõen csak a látványelemek kezelésére adnak lehetõséget. Elsõ körben tehát, akár telepítés után azonnal vagy késõbb, érdemes elõvenni a Control Panel – System ikonját. Itt az Advanced fülön van egy Performance Settings gomb, itt a Visual Effect fülön kikapcsolhatjuk az összes fölösleges látványelemet. Ezt nem kell egyesével kikapcsolgatni, ha a Best Performance gombot választjuk, kikapcsolódik az összes látványelem. Emelett ne felejtkezzünk el az elõzõ cikkben leírt háttérkép, hanghatások, képernyõmentõk, alsó taskbar, és a start menü logikus optimalizálásáról sem. Amennyiben jelentõs (akár több GB) helyet akarunk megtakarítani vagy felszabadítani, ugyan ebben az ablaklban kikapcsolhatjuk a System Restore szolgáltatást is. Egyrészt egy már jól mûködõ rendszeren fölösleges tárolni a több verzióval korábbi rendszerelemeket, másrészt segédprogramokkal is elmenthetõek és visszaállíthatóak a korábbi rendszebeállítások meglehetõsen nagy biztonsággal. Mindamellett hogy ez a szolgáltatás kikapcsolható, nagyon hasznos tud lenni, ha egy leépült vagy rossz irányban módosított rendszer korábbi, mûködõ verzióját akarjuk visszahozni külsõ szoftverek segítsége nélkül.
A Windows rendszeren a Start menü és a taskbar optimailizálásán valamint a fölösleges hang és képernyõelemek kikapcsolásán kívül nagyjából ennyit tudunk segíteni, a többihez külsõ segédprogramra van szükség. Ezek a programok többet tudnak, viszont használatuk nagyobb körültekintést igányel, mert olyan változtatásokat okozhatunk, amiket esetleg késõbb nem tudunk visszafordítani, vagy ha mégis, szükséges hozzá a segédprogram is.
Rendszer gyorsítása
A korábban már említett Advanced System Optimizer az egyik legjobb választás, kevés olyan dolog van ami ebbõl kimaradt vagy hiányzik. A program tehát sokmindenre képes, reklámblokkolástól a memória optimalizálásáig, de most a Windows Optimizer opcióját nézzük meg. Itt érdemes végigkattintgatni a menüpontokat, és kikpcsolni minden fölösleges elemet, például a meghajtóba helyezett CD/DVD lemezek automatikus elindítását, letilthatjuk a Start menü és a Control panel fölösleges elemeit. A programban végülis egyszerûbben is eljárhatunk, van egy Advanced System Advisor, ami abból indul ki hogy mennyire és milyen kompromisszumokkal szeretnénk optimalizálni a gépet. Ez a programrész pár lépésen keresztül nagyjából mindent optimálisra állít.
Tovább gyorsíthatjuk a rendszert, ha magát a bejelentkezést optimalizáljuk. Otthoni egyfelhasználós gépen megoldható az automata bejelentkezés (a jelszó begépelése nélkül, valamint letilthatóak a bejelentkezéskor betöltõdõ emblémák, logók, kérdések, és más fölösleges látványelemek. Ha ezen túlvagyunk, akkor már csak a telepített vagy törölt programok okozta lassító hatást kell ellensúlyoznunk.
A Registry tisztogatása
A rendszerleíró adatbázis (Registry) módosítása veszélyes, csak hozzáértéssel vagy a visszaállítás biztos lehetõségével szabad nekikezdeni. Elsõ körben tehát a Registry mentése a legfontosabb feladat. Erre sok program képes, Többek között az Avanced System Optimizer is, vagy használható erre a rendszer System Restore szolgáltatása is, ami annyivel több mint általában a külsõ segédprogramok, hogy a hardvereszközöket mûködtetõ drivereket is elmentik, így azokat is képesek utólag visszaállítani. Ennek ellenére a külsõ programok az egyszerû optimalizáláshoz biztonságos és jobb felületet biztosítanak, hiszen ezek csak a registry-t módosítják, a rendszer visszaállító funkciója viszont képes törölni utólag felkerült de szükséges programokat vagy csak programrészeket is.
A tisztogatásnak alapvetõen akkor van értelme, ha sok programot telepítettünk, majd leszedtünk a géprõl, mert sajnos szinte mindegyik otthagy maga után valami fölösleges bejegyzést. Ezeket egyenként végignézni szinte lehetetlen, vagy telepítés után rögtön el kell dönteni hogy a program marad-e vagy töröljük, és visszaállítjuk az elõzõleg elmentett Registry-t, vagy utólag automata tisztogatásra bízzuk a gépet. Amennyiben nem kísérletezgetünk gyakran programok telepítésével és eltávolításával, elegendõ a registry töredékmentesítése.
A registry automata tisztogatása az egyik legveszélyesebb mûvelet. Ha valamikor, egy ilyen elõtt mindenképpen menteni kell a rendszeradatbázist. A tisztogatás során óvatosan töröljük a program által felajánlott elemeket, mert helyrehozhatatlan károkat okozhatunk, viszont annak sincs értelme hogy több ezer fölösleges vagy hibás bejegyzés lassítsa a munkát.
A registry tisztogatára jellemzõen minden automata program más-más mûveleteket ajánl fel, más számú hibát, törölnivalót találnak ugyan azon a gépen. Hogy melyikben lehet megbízni az attól függ, de az biztos hogy egyik sem tökéletes, és használatuk kockázattal jár.
Registry Mechanic
Az egyik legjobb tisztogatásra szánt program a Registry Mechanic. Talán vannak akik még emlékznek a PC-Tools-ra, amelyik a XT/DOS idõkben a Norton Commander konkurensét gyártotta. Tulajdonképp az a program már akkor is többet tudott a társainál, mégis elsüllyedt mert nem tartott lépést a fejlõdõ környezettel, nem jelent meg például Windows-ra. A Registry Mechanic is a PC-Tools terméke, ez végre most modern, fejlett felületet biztosít a tisztogató mûveletekre. A registry elemzése meglehetõsen hosszadalmas, de rövid idõ alatt az óvatos programok is több száz esetleg ezer hibát vagy fölösleges bejegyzést találhatnak. Amennyiben van korábbi mentésünk a Registry-rõl, töröljük ki azokat a bejegyzéseket amelyeket a program biztonsággal ajánl törlésre. Amiknél a biztonságos törlés nincs egyértelmûen felajánlva, azokat hagyjuk, a tapasztalatok szerint nagyrészt itt tévednek legtöbbet a programok, és akár a rendszer indítását is képesek tönkretenni, úgy, hogy csak egy esetleges újratelepítés vagy akár még az sem segít a késõbbiekben. Mindamellet ne felejetsük el, hogyha a registry-rõl van másolatunk, akkor azt késõbb bármilyen hiba esetén képesek vagyunk visszaállítani. A Registry Mechanic ezügyben egészen korrekt, a rendszer System Restore szolgáltatását használja módosítások elõtt. Amennyiben ezt kikapcsoltuk, magában a programban is visszakapcsolhatjuk.
Registry Repair Pro
A hibás bejegyzések utólagos kitörlésén vagy kijavításán kívül fontos a registry töredékmentesítése. Erre is sok program képes, magukban a Tweakerekben is van töredékmentesítõ. A Registry Repair Pro az egyik legjobb töredékmentesítõ és hibajavító. Meglehetõsen egyszerû de átlátható felületével remek eszköznek tûnik, sõt a rendszerrel betöltõdõ modulja a registry töredékmentességét is képes fenntartani egy kis sebességcsökkenés árán.
A program az optimalizáláson és hibajavításon kívül menti vagy visszaállítja a korábbi állapotokat, és kezeli a telepített programokat, valamivel több információval mint a Control Panel hasonló szolgáltatása. Keveset tud, amit tud azt jól és átláthatóan csinálja, érdemes használni.
A hardver optimalizálása
A Tweak XP Pro egy közel sem tökéletes program, de bizonyos beállításaival a hardverhez optimalizálhatjuk a Registry beállításait. A program maga lassú és nehézkes, azonkívül az internetre próbál csatlakozni a megkérdezésünk nélkül, amit más hasonló programok csak külön kérésre tesznek. Ennek ellenére olyan optimalizáló eljárások kerültek a programba, amelyek máshol nem taláhatóak meg így egyben. Optimalizálhatjuk a Cache, CPU, memória és videokártya tulajdonságai alapján a rendszert, és ha ez hatásos is, akkor egyszer megéri elvégezni ezeket a mûveleteket.
Kisebb beállításokra, utólagos módosításokra, finomhangolásra ajánlható a Tweak Now Power Pack. Használható lenne helyette a Tweak XP Pro is, de ez a program végülis lassú, nehézkes, és hibás. A másol is megtalálható alapvetõ funkciók mellett a Tweak Now is képes a hardver alapján történõ memória és CPU optimalizálásra. Külön menüpontja van az esetek többségében roppant idegesítõ automata CD/DVD indulások letiltására. Ugyan itt megváltoztathatjuk az alapértelmezett CD/DVD lejátszó programokat is. Ez utóbbi roppant hasznos hiszen ezeket a lejátszók telepítésnél átállíthatják, és nem biztos hogy a nekünk leginkább tetszõ DVD vagy CD player indul el automatikusan.
A registry optimalizálási, módosítási lehetõségei nem merülnek ki a fent leírtakkal. Érdemes mélyebben foglalkozni, és megérteni az ilyen jellegû programok lehetõségeit, kipróbálni melyik beállítás milyen hatással van a rendszer sebességére. De a legfontosabb, hogy egy-egy módosítás, hibajavítás, töredékmentesítés közben keletkezõ problémák után a rendszert vissza tudjuk álllítani eredeti állapotába. A registry optimalizálásnak mint látjuk sok eszköze van, ezek némelyike instabil és spyware gyanús, mint például a Tweak XP Pro, vagy az idõk során kifejezetten visszafelé fejlõdött, mint a Fix-it utilites, aminek a 3.0-ás verzióját még ma is ajánlom kisebb beállításokra, a 4-es és 6-os verzió viszont már csak fölösleges pazarlás a gépen. Remek megoldás viszont a PC-Tools optimalizáló és biztonsági programcsomagja, az Advanced system Optimizer, és a Tweak Now Power Pack. Automata takarításra és töredékmentesítésre vagy a fent említett tweakerek ilyen irányú funkciója használható, vagy a Registry Mechanic, Registry Repair Pro, esetleg az Ashampoo.
Az újonnan telepített programok utólagos kézbentartása
Kevés dolog okoz több problémát mint az, ha programokat próbálgatunk vagy tesztelünk a rendszerben. Egyrészt a szoftverek nagyrésze kérdés nélkül kezdeményez internetes kommunikációt amit blokkolni kell. Bizonyos programcsoportok (fõleg látványelemet, kurzorokat, háttereket, képernyõmentõket, filecserélõket tartalmazó szoftverek, warez oldalakról és filecserélõkrõl származó programok) adware, spyware, trójai programokat telepítenek. Másrészt e programok valamilyen részben növelik a Registry méretét, amelyet elátvolítás után sem takarítanak ki maguk után tökéletesen, jó példa erre például a Norton Utilities. Harmadrészt a telepített porogramok rengeteg automatikusan induló modult helyeznek el a Start menüben, a Registryben, vagy a rendszerszolgáltatásokban.
Ezek kezelésre is jól használható az egyik leguniverzálisabb tweaker program, az Advanced System Optimizer, mégis az egyik legjobb megoldás az új programok automata települõ moduljainak kézbentartására a Startup Optimizer. Erre a célra is van több megoldás, de mindenképpen olyen szoftvert válasszunk, amlyik nem csak kikapcsolni, hanem utólag visszakapcsolni is engedi az induló programok listájának elemeit, valamint lehetõvé teszi azok sorbarendezését. Jellemzõ, hogy hangkártyadriverek hanghatásokkal és fölösleges látványelemekkel lassítják a rendszer indulását és mûködését. Amennyiben egy telepített program elindítható és mûködõképes az automatikusan induló modulja nélkül, azt érdemes kikapcsolni. A Startup Optimizer figyeli az automata induló programok listáját, és ha változás történik figyelmeztet. Képes elmenteni vagy visszaállítani a jól mûködõ állapot, elindítani a korábban letiltott, vagy leállítani az éppen futó programrészeket a rendszerszevíz szintjén is. A program nem csak kikapcsolja, hanem az agresszíven visszatérõ programrészek vagy rendszerszervizek automata indulását véglegesen le is tiltja ha szükséges.
A programok indulására vonatkozóan az az elsõdeleges szempont, hogy csak az töltõdjön indulásnál amire a rendszernek állandóan szüksége van. Vírusírtó, tûzfal, internetes kapcsolatok programja, reklámblokkoló, adware és spyware detektorok, vagy hangrendszer és billentyûzet kezelõ például. A többi úgyis betöltõdik az elindított programokkal együtt.
Kellemes gyorsítást mindenkinek!
8 új film egyben
-
egyszerre készült el 8 új film, amiben a Metró felüetet akartam részletesen
bemutatni. Így utólag nem látom értelmét, mert a Metró felületet a külső
alkalm...
11 éve
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése