
Hardveres szükségletek
Hardver szempontjából a mai gépek többsége alkalmas az internetes telefóniára. Nem kell hozzá más mint egy modem és egy hangkártya. Hangkártya tekintetében megfelel egy 6-7.000 Ft-os SoundBlaster16, modem esetében egy 10.000 Ft alatti 33.6-os illetve végsõ esetben egy 28.8-as modem is megteszi. A modemtõl függetlenül sarkalatos pont az Internet-szolgáltató, de a legnagyobbak mindenképpen használhatóak erre a célra. A fenti hangkártya képes full-duplex üzemmódra is, ami lehetõvé teszi, hogy mindkét fél beszélhessen egyidõben. Ez fontos kényelmi szempont. Mintegy 30.000 Ft-ért már beszerezhetõek azok a hardvereszközök (monitorra szerelhetõ kamerák) is, amelyek a képátvitelt támogatják. Ma már nem az eszköz ára, hanem a rendelkezésre álló sávszélesség a korlát fõleg kapcsolt vonalon. Bizonyos szoftverek - például a DigiPhone -, olyan rugalmasan képesek szabályozni a mintavétel gyakoriságát, hogy - a forgalmazó szándéknyilatkozata szerint - lassú, 9600-as modemmel is megpróbálkozhatunk.
Szoftveres megoldások
Az Internetes telefónia természetesen "célszoftvert" igényel. Ilyet bõven találhatunk a legismertebb szoftverkatalógusokban, de az egyik megoldás része az Ingyenes Internet Explorernek, ez Netmeeting névre hallgat. A konkurens termék, a Netscape Communicator is tartalmaz hangátvitelre alkalmas szoftvert, amit Netscape Conference néven találhatunk meg. Ingyenes és saját levelezõ listával rendelkezik a nagyon puritán felületû Speak Freely. Ez a szoftver jelenleg a 7.0 beta verziónál tart, letölthetõ a http://www.brisoft.com/users/brian/speak_freely/ URL címrõl. Ez az egyik legnehezebben használható szoftver. Ezzel szemben gyors, kicsi (kevesebb mint 500kB), és támogatja a helyi hálózatokat, valamint több operációs rendszerre is elkészült. Ez utóbbi azért fontos, mert a telefonos szoftverek többsége, - fõleg az ingyenes verziók - csak hasonló szoftverrel képesek kommunikálni. Ugyancsak ingyenes a nagyon látványos felületû PowWow (http://www.tribal.com). Ez nem támogatja a képátvitelt, viszont képes elektronikus leveleket küldeni és fogadni. A pénzes verziók együttmûködnek a konkurens termékekkel is, támogatják a hagyományos telefonok hívását, valamint hangminõségük és érthetõségük messze felülmúlja az ingyenes verziók nyújtotta élményt. Aki hajlandó fizetni a szoftverért, annak elsõsorban a Vocaltec Internet Phone 5-ös verziója ajánlható (http://www.vocaltec.com), vagy a több operációs rendszerre is elkészült DigiPhone (http://www.digiphone.com). Ez utóbbi lehetõvé teszi a hangátvitelt vállalati Intranet hálózaton, és ugyancsak támogatja a hagyományos telefonok hívásához szükséges protokollt. Nemcsak PC, hanem Macintosh verziója is van.
A sikeres beszélgetéshez vagy konferenciához nem elég a szoftver elindítása - kell egy felület, ahol a beszélgetõ felek találkozhatnak. A találkozás kétféle képpen lehetséges: vagy egyszerûen begépeljük az illetõ e-mail címét, vagy a megbeszélt idõben a megfelelõ csatornában találkozunk. Ilyen célú beszélgetõ-csatornákat a ils.four11.com címen találhatunk, de szinte minden telefonos szolgáltató üzemeltet saját beszélgetõ-fórumokat. A Four11 nagy elõnye hogy szinte minden szoftverrel könnyen hozzáférhetõ. A Netscape Conference például kizárólag ezeket használja. Hátránya, hogy ez a program a Navigator segítségével csak webfelületen teszi elérhetõvé a Four11 directory-t, így nagyon nehéz olyan beszélgetõtársat találni, aki valóban belépett a rendszerbe. Ugyanezzel a problémával küzd a PowWow is, azzal tetézve a dolgot, nem a jól ismert Four11-en, hanem saját webfelületén tárolja felhasználóinak listáját egy WhitePages-nak nevezett oldalon. Igaz, ebben sok szempont szerint kereshetünk beszélgetõtársat, de a lista nem aktuális, órákig kutakodhatunk, amíg találunk valakit, aki éppen on-line van és futtatja a PowWow-t. Ezt a problémát az összes többi szoftverben úgy oldották meg, hogy a belépettekrõl külön ablakban aktuális lista ad tájékoztatást és ez bármikor frissíthetõ. Ezzel a módszerrel a beszélgetõtárs kiválasztása jóval egyszerûbb feladat.
Ahhoz hogy a hangátvitel sikeres legyen, a hangkártyához célszerû vásárolni egy egyszerû fejhallgatós mikrofont. Így nem gerjedünk össze a hangszórókkal beszélgetés közben. A kártyát támogató szoftverben (SoundBlaster esetében a Creative Mixerben) engedélyezni kell a mikrofonbemenetet. Miután minden eszközt beállítottunk, kezdõdhet a beszélgetés. Ez elsõ nekifutásra a régi rádióamatõr idõket idézi, ahol is egy csatornába belépve hallgatózni is lehetett, de adó birtokában bátran hozzászólhattunk a minket is érdeklõ témához.
MS NetMeeting
Ez a program egyszerûsége és ingyenessége miatt bárkinek ajánlható. Ingyenessége ellenére szolgáltatásválasztéka nagyon bõ, bár a hangminõsége és mûködési biztonsága nem a legjobb. Belépéskor hat darab Microsoft és három darab Four11 csatorna közül választhatunk. A Microsoft saját csatornái nem minden esetben érhetõek el vagy megszûntek. A Four11-ben viszont sokan vannak - gyakori hogy magyarokkal is összefutunk. Három kategóriára osztották ezeket a csatornákat: általános, családi és üzleti részleg áll rendelkezésünkre. Amint kiválasztottuk a nekünk tetszõ csatornát, máris letöltõdik a belépettek listája. Mivel ezzel a szoftverrel maximum két ember beszélgethet, a foglalt "ügyfeleket" kis csillaggal jelölik. Az is kiderül a listából, az illetõnek van-e kamerája és mikrofonja. Ha valakivel beszélgetni szeretnénk, egyszerûen duplát kell kattintani a nevére. Gátlásosabbak kivárhatják, hogy õt szólítsák meg, ami néhány percen belül szinte mindig megtörténik. Ehhez használni kell a Call menü Log on to "aktuális directory" menüpontot, különben nem érzékelnek minket a csatornában. Beszélgetéseinket "titokban" a History tárolja. Itt visszanézhetjük, hogy kivel sikerült eddig szóba elegyednünk, és egyszerû dupla kattintással bármikor újra hívhatjuk kedvenceinket.
Ez a program, mint általában mindegyik, támogatja a valós idejû képátvitelt, de szöveges csevegésre is lehetõséget ad (például címek vagy tulajdonnevek egyeztetésére), illetve lehetõvé teszi, hogy beszélgetõtársunk gépére (az õ megkérdezése és jóváhagyása nélkül) bináris file-kat továbbítsunk a file transfer menüpont segítségével. Ugyancsak tartozék a WhiteBoard. Ez olyan rajztábla, amire valós idõben rajzolhatunk és az megjelenik beszélgetõtársunk képernyõjén is. Támogatja a helyi hálózatokat, és a H.323 protokollt, ami hagyományos telefonokra képes hívást küldeni egy ITSP szolgáltatón keresztül.
A NetMeeting szolgáltatás-választékát tekintve annyit tud, mint pénzbe kerülõ társai. Viszont ha a beszélgetés mellett bármi más funkciót is használni szeretnénk (whiteboard, file transfer), a hangátvitel lelassul vagy megszakad, de mindenképpen érthetetlenné válik. Szerencsére a videoanyagok fogadása letiltható benne.
Speak Freely
Inkább helyi hálózatokon használható, mint az Interneten át. Egyszerre többen is beszélgethetnek, minden bekapcsolódott beszélgetõpartnerünk saját ablakot kap, számukra a megfelelõ ablakon lenyomva tartott egérgomb küldi el az üzenetünket. Hangminõsége kapcsolt vonalon nem a legjobb, így on-line telefóniára nem a legalkalmasabb. Nem ajánlja fel az adott címre bejelentkezett felhasználók listáját sem, és a képátvitelt sem támogatja. Ezt azzal próbálja áthidalni, hogy egyszerû GIF formátumú fényképet közzétehetünk saját magunkról. Egyetlen elõnye az ingyenesség mellett hogy lelkes felhasználói tábora saját levelezõlistát üzemeltet, ahol minden segítséget megkap az érdeklõdõ.
PowWow

VocalTec Internet Phone5

Hagyományos telefonok hívása PC-rõl

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése