Bár az új rendszer érintőképernyőn előnyös, telefonokon vagy tableteken, most mégis hagyományos desktop gépen kerül átnézésre.
Az új rendszer egészét kizárólag abból a szempontból vizsgálom, hogyan lehet rajta dolgozni, üzembe helyezni, üzemeltetni, és karbantartani.
Nem az a kérdés, érdemes-e Windows 8 rendszerrel üzemelő mobil eszközt venni, hanem hogy egy munkára használt desktop gépen érdemes-e Windows 8-ra frissíteni XP-ről vagy Windows 7-ről.
A teszt szempontjait úgy állítottam össze, hogy otthoni, kisvállalati, oktatási célú, önkormányzati környezetben van-e értelme az új felületnek és rendszernek.
Hiányzik-e az érintőképernyő
Az első szempont azért tisztázandó, mert a Windows 8 újdonsága, a Metró felület érintőképernyőkre van optimalizálva. Az érintőképernyő kényelmes lehet egy vízszintesen tartott tableten, vagy egy egykezes (kétkezes) mobiltelefonon. De sem laptopon, sem asztali gépen nincs értelme, a kéz a kényszerűen vízszintes tartás miatt elfárad, és a felhasználó visszatér az egérhez. Így ennek értelme munka szempontjából kiesik. A képernyő érintős/ceruzás vezérlése ugyan jópofa, de nagyrészt nem grafikusok használják az informatikát, így a kézi rajzolásnak, vezérlésnek összességében nincs sok jelentősége, és igény sincs rá. A másik, hogy bár a metró felületen elvileg lehetne dolgozni, de ma azt lehet mondani, nincs rá munkára is alkalmas program, a desktop programok kis méretű vezérlőelemeit pedig ha akarná sem tudná senki érintéssel vezérelni. Így az érintőképernyő hiányát ebben a cikkben nem tekintem hátránynak, sőt ennek ellenére is boldogulni kell mindkét (Metró és hagyományos Desktop) felületen.
A Metró felület és a hagyományos Desktop
Az új rendszer fő érdekessége és újítása az a Metró "csempés" felület, amelyhez elvileg használható lenne az érintőképernyő, és ennek előnye kisebb méretű mobil eszközökön nyilvánvaló. A rendszerben emellett szerencsére megmaradt a munkára is alkalmas desktop, ami teljesen hagyományos, aki Win XP-t vagy 7-est használt, annak ez nem lesz újdonság.
A rendszer indulásakor a Metró felület csempéi elfedik a Desktop felület töltődését. Maga a Desktop sok induló programmal, ikonokkal, ugyan olyan lassan, nehézkesen jelenik meg mint korábban, de mivel a Metró csempéi "megelőzik", ez most nem annyira feltűnő. Gondolhatnánk, hogy amíg a Desktop a háttérben töltődik, addig a Metrón megnézhetjük üzeneteinket, leveleinket, de nem. A Metró a desktop töltődése közben akadozik, erőforráshiánnyal küzd, amíg a Desktop és az induló driverek, segédprogramok nem töltődtek le, addig a kezdőképernyő is használhatatlan.
Üzembe helyezés
A rendszer üzembe helyezése mind külsőben, mind lehetőségeiben megváltozott. Legyen egy képgaléria az üzembe helyezés menetéről rövid magyarázatokkal:
Kezdőképernyő. Az egyszerűség és a "letisztultság" jegyében változott a Windows logo.
Nem sokkal a logo után megjelenik a felirat.
Az első eldöntendő kérdés a helyszín és a nyelvezet. Ez a döntés hatással lesz a Metró alkalmazásbolt választékára, és a metró felület nyelvezetére, ami emiatt keveredhet is a letöltött alkalmazás és az itt beállított nyelvezet között. Mivel a magyar választék szegényes, érdemes angol/amerikai helyszínt beállítani, ami utólag is módosítható.
A kezdő képernyőn eldönthetjük, javításra, upgrade-re, vagy új telepítésre van szükségünk.
Új telepítés esetén el kell fogadnunk a licencet.
Nagy méretű winchesteren, amit munkára használunk, érdemes külön partícióra telepíteni magát a rendszert, másikra menteni a munkákat, harmadikra pedig a desktop alkalmazásokat. Így ha a rendszer sérül, könnyebben vissza tudjuk állítani a rendszert tartalmazó partíciót anélkül hogy a többin bármi elveszne, vagy a telepített programokat újra kéne telepíteni és beállítani.
Érdemes az új, első telepítéskor a korábbi rendszerpartíciót törölni ha volt ilyen, más esetben pedig az upgradet választani. A törölt rendszerpartícióra a Windows formázatlanul is képes települni úgy, hogy azt két részre osztja. A korábban 100MB-os System Reserved partíció a Windows 8 esetében 350MB, az üres terület többi részét használja majd maga az operációs rendszer.
A telepítés egy közepesen korszerű (1156-os I3-as 3GHz-es 4GB RAM gépen) nagyjából 20 perc.
A program jól felismeri az alaplapi elemeket, és az alapvető hardvereszközöket, beleértve a hákózati kártyát és a széles-sávú internet kapcsolatot. Ezekkel kapcsolatban kevesebb kérdést tesz fel induláskor mint korábban.
A telepítési folyamatba beiktattak egy kis egyénire szabást. Itt színvilágot állíthatunk be, ami első sorban a metró felület színeit/hátterét határozza majd meg.
Kockázatos a program által ajánlott "Express settings" beállítást használni ezért.......
......használjuk a "Customize" lehetőséget, hogy első körben is kontroll alatt tartsuk a lehetőségeket.
Első kérdésként a hálózatba között gépek közötti megosztásról kell dönteni. Ha a megosztást választjuk, a komplett "Dokumentumok" mappa megosztásra kerül. Érdemes erről a kérdésről később dönteni, és első körben nem engedélyezni azt.
Üzenetek küldése a gyártónak a rendszer állapotáról. Ha valakiben van segítő szándék, vagy hisz benne hogy ezzel jobbá teheti a rendszert, és van is rá erőforrása (processzor, sávszélesség), bekapcsolva hagyhatja ezeket a beállításokat.
Hibák esetén hogyan oldja meg a rendszer a problémát: hibajelentés küldésével, és/vagy online segítség keresésével? Illetve a telepített Metró felületű alkalmazásokkal mit oszthat meg a rendszer: nevet, arcképet, helyszínt?
A bejelentkezés a rendszerbe már regisztrált meglévő "Microsoft account-al" is lehetséges, ami egy szimpla regisztráció útján bármilyen e-mail címről megtehető. Ekkor a rendszer indulása ezen "online" megoldás alapján történik. A képernyő alján viszont..........
...........van rá lehetőség hogy megkerüljük a Microsoft Account-ot, amit később is létrehozhatunk ha kell. Válasszuk a "Sign without Microsoft account" feliratot legalul.
Ekkor még egyszer meg kell erősíteni, hogy sima, off-line, local accountot szeretnénk használni, munkára fenntartott gépen ez bőven elegendő, és nem esünk el a "Microsoft account" használatától sem.
Itt végül kiválaszthatjuk a Local accountot, ellenkező esetben a korábban már regisztrált Microsoft accounttal is be tudunk lépni.
A helyi felhasználói fiók létrehozása nem különbözik a korábban megszokottaktól. Nevet kell adni, és jelszót, illetve egy felhasználós gépnél a jelszó megadása nem kötelező, ez esetben a user bejelentkezése automatikus lesz az indulásnál.
A véglegesítés előtt az új felület egyetlen funkcióját, a sarokba húzott egeret, és az így elérhető rendszerbeállításokat népszerűsíti a telepítő.
Végül megjelenik a Metró felület.
A telepítés folyamata filmen:
Első lépések a metró felületen
Ki tudja milyen megfontolásból, de az első oszlop legaljára került a desktop, amire ha átkapcsolunk egy a korábbiakhoz hasonló, leginkább a Windows 7 desktopjára emlékeztető felületet kapunk. Munka szempontjából ez a felület marad továbbra is az elsődleges, a Metró alkalmazások között gyakorlatilag ma nincs értelmes program, nem mondhatunk le a hagyományos felületre íródott korábbi szoftverekről.
Az első lépés a - metró és a desktop felületen is elérhető - rendszer egyedi beállítása lehet. Ezt a telepítés során is szorgalmazza a program, az egér jobb felső sarokba húzásával lehetséges. Itt válasszuk a fogaskerék "Settings" ikont, és állítsuk olyanra a a rendszer működését, ami munkára ideális.
Legelső lépésként a rendszer aktiválni kell, enélkül ugyanis még a kezdő képernyőn bejelentkező felhasználó képét sem tudjuk beállítani.
Az aktiválás előtt nem tudunk a felhasználókhoz egyedi képet rögzíteni.
Az első beállítások és az aktiválás elvégzéséhez a "Change PC settings" menüt válasszuk, illetve itt lehet a gépet kikapcsolni vagy újraindítani a "Power" felirat segítségével.
Az első, "Personalize" menüpontban a képernyő színeit, a felhasználó arcképét, a "Lock screen" háttérképét állíthatjuk be.
A több felhasználót támogató rendszerben érdemes a local account segítségével bejelentkezni, hiszen nem mobil eszközről beszélünk, így állandó internet kapcsolat sem kell. A Microsoft account a bejelentkezéstől függetlenül jól jöhet egyéb szolgáltatásokhoz, de nem a bejelentkezéshez.
A "Notifications" menüpontban eldönthetjük, melyik metró felületű alkalmazás küldhet üzeneteket esetleg hangjelzéssel a felhasználónak. Desktop alkalmazásokra ez a beállítás nem érvényes.
A gépen való adatkeresés Metró alkalmazásokhoz van kötve, de amelyik alkalmazás érdektelen számunkra keresés szempontjából, az kizárható ebből a körből. Nagyon hasznos, ha levelet, webrádiót, helyszínt keresünk például.
Mely Metró alkalmazások oszthatnak meg rólunk adatokat. Ha pl. egy játékban elért eredményt, vagy egy képet szeretnénk közzétenni....
Időzóna, nyelvezet, helyesírás ellenőrzés beállítása. A Metró felület többnyelvű alkalmazásainak felirata az itteni beállításoktól függ. Emiatt a magyar-angol alkalmazások magyarul, a többi angolul jelenhet meg, ami keveredést okoz. A nyelvezet beállítása határozza meg az alkalmazások letölthetőségét is. Ha kíváncsiak vagyunk más országok alkalmazásboltjaiban milyen lehetőségek vannak, ideiglenesen a belépés előtt állítsuk át a helyszínt más országra.
A nyelvezet keveredése miatt érdemes a helyszínt angol nyelvterületen tartani, míg a billentyűkiosztást ennek ellenére is alapértelmezett magyarra állítani, amit ha kell átkapcsolható angolra. Ennek az egyszerű dolognak a beállítása megváltozott, a korábbinál talán nehézkesebb, bonyolultabb lett.
Az "Advanced Settings"-ben lehet a programok (feliratának, menürendszerének) nyelvezetét és a billentyű nyelvezetét elkülöníteni. Ha itt ezt nem tesszük, bármelyik beállítás egyben próbálja tartani a rendszert, vagyis egy billentyűkiosztás megváltoztathatja a helyszín/rendszer nyelvezetét. A Metró alkalmazások magyar fordításai félkészek, pár menüpontjuk magyar, pár pedig angol, érdemes az egészet angolon tartani magyar billentyűzetkiosztás mellett.
A "Privacy" beállításoknál eldönthető, hogy a Metró alkalmazások mely felhasználót érintő adatokhoz férhetnek hozzá. A "Location settings" ugyan kikapcsolható, de ebben az esetben a programok az IP szám alapján azonosítják a felhasználó internet szolgáltatójának székhelyét. Időjárás jelentésnél hasznos lehet, viszont pl. ha webrádiót akarunk hallgatni, a Location beállításoktól függetlenül is le leszünk tiltva pár külföldi csatornáról.
Hiába tiltjuk le a webrádiós alkalmazást a "Location Settings"-hez való hozzáférésről.....
....a szolgáltatónk IP száma alapján azonosítani fogja a felhasználót, és nem fogja engedni a belépést. Ezen helyi Proxi szerver keresésével tudunk segíteni.
A rendszerben használt eszközök felsorolása, hozzáadása, driverek kezelése új felületet kapott, bár a Desktop felületen a Control Panel is rendelkezésre áll.
Apró kényelmi beállítások egy mini felületen.
Több gép közötti szinkronizáció a rendszerhez tartozó "felhő" szolgáltatáson keresztül lehetséges, aminek eléréséhez helyiről a Microsoft Accountra kellene váltani.
Végül helyi hálózaton eldönthető, mit osztunk meg a többi géppel. Ezek megosztása, a megosztás beállítása továbbra is rendelkezésre áll hagyományos felületen úgy mint eddig.
A főbb beállítások után a rendszer hibajavító frissítéseit tölthetjük le. Ezek automata üzembe helyezését mindenképpen érdemes letiltani, de időnként (hetente legalább) érdemes ellenőrizni, mert gyakran érkeznek frissítések, amelyek üzembe helyezése ajánlott és fontos. A frissítéseket és az egyéb, részletesebb beállításokat a Desktop felületen, a hagyományos Control Panelben érdemes megtenni.
Valamikor működtettem egy cikkportal.hu oldalt, ahová nagyrészt nyomtatásban is megjelent informatikai szakcikkeimet töltögettem fel. Az oldal mára megszűnt, de a tartalmát itt publikálom újra. A cikkek dátuma az eredeti (nyomtatott) megjelnés dátumára van állítva. A cikkek több szaklapban jelentek meg, mint Almalap, Computer & Design, Boss, Internet Kalauz, Computer Panorama, stb...
8 új film egyben
-
egyszerre készült el 8 új film, amiben a Metró felüetet akartam részletesen
bemutatni. Így utólag nem látom értelmét, mert a Metró felületet a külső
alkalm...
PWM erősítő I. - A PWM modulátor áramkör 3
-
Nem voltam elégedett a korábbi esetekben a komparátor előtti
háromszögjellel, mert kétségtelen hogy vannak benne olyan hibák, amelyek
hatással vannak a vis...
Különbség az MP3 encoderek között
-
Az előző bejegyzés folytatásaként csináltam még egy próbát. Egyrészt
kíváncsi voltam, egyforma eredményre jutnak-e a különböző MP3 encoderek
azonos felbont...