40 millió elõfizetõ

A hálózat használati díja két részbõl áll: jár valamennyi a szolgáltatónak, de ez elenyészõ összeg ma, és részint az igénybe vett idõtartamtól függ. A másik költség a telefonszámla. Este 22 óra után 1 óra kb. 60 Ft.- Áfásan, tehát ez is elviselhetõ! Annak ellenére, hogy a szolgáltatás ma már nem az elit luxusa, érdemes elgondolkozni, hogy mire is használhatunk egy esetleges hozzáférési lehetõséget.
Struktúrális különbség

Kezelõ szoftverek

A CIM szoftver üzembe helyezése nem okoz semmi problémát MAC-en, addig Windows alatt esetleg összeakadhat egy másik TCP/IP-t támogató szoftverrel, pl. egy Internet támogatással. Azonkívül Windows alá a WWW szörföléshez kell a browseren kívül a WinShock nevû program, a többi szolgáltatáshoz viszont ezt nem kell elindítani.
A CIM rendkívül nagy modemválasztékkal rendelkezik, amit az üzembe helyezés során egyszerûen ki kell választani. Ezután már csak egy azonosító számra ill. az Interneten névre, egy jelszóra, és egy telefonszámra van szükség.
Compuserve felhasználók a GO paranccsal csatlakozhatnak valamelyik fórumhoz. Ekkor megjelenik a fórum szabályzata, amely alapján dönthetünk a csatlakozás mellett (JOIN), meggondolhatjuk magunkat (LEAVE), vagy csak nézelõdhetünk (VISIT), de ekkor nem vehetjük igénybe a fórum szolgáltatásait. A fórumok nagy része ingyenes, a pénzes fórumokhoz pedig be kell gépelni: AGREE, ezzel megkötöttük a szerzõdést. Pénzért leginkább üzleti információkat, és különbözõ újságokat tölthetünk le ill. rendelhetjük meg a letöltését, esetleg csak böngészhetünk köztük.
Magyar fórum

A fórumokban van lehetõség konferenciákra, amihez a rendelkezésre álló konferenciatermekben van lehetõség, ezekhez bárki csatlakozhat, egyszerre többen is, ez nyilvános beszélgetés. Az elõre szervezett konferenciákról a CIM minden bejelentkezéskor tájékoztat, de ezek leginkább angol nyelvû fórumokban vannak. Ha nem egyedül vagyunk a fórumban, akkor meginvitálhatunk valakit egy privát TALK-ra is, ha õ is hajlandó rá éppen. Lehet persze, hogy az illetõ éppen file-t tölt le, ekkor a talk nem lehetséges. A magyar fórumban sok külföldön élõ társunkkal találkozhatunk, beszélgethetünk, vitázhatunk.
Shareware fórum
Programozók és programgyûjtõk Mekkája a Compuserve shareware fórumai. Itt lehet egy megírt programot bevezetni a világpiacra, ill. kereskedelmi forgalombahozatal elõtt leteszteltetni. Ilyen pl. GO WINSHARE, ahol a rengeteg letöltött program közül válogathatunk. A programok itt is szekciókba vannak szervezve, íme egy kis ízelítõ: Compress/Security, Network/Remote access, Fonts/Printing, Disk utilities, Internet/HTML, stb. Ebben a fórumban 16 szekció van.
Hirdetések?
Jó és fõleg olcsó megoldás az, ha termékünket feltöltjük egy fórumba, a többibe viszont csak egy rövid üzenetet helyezünk el arról, hogy akit érdekel hol érheti azt el. Az ilyen jellegû hirdetéseknek nem mindenhol örülnek, azért a rokon érdeklõdési körû fórumokban van rá lehetõség. Hasonlóan jó hatásfokkal kísérletezhetünk számítástechnikai szaklapok fórumaiban, pl. a német Chip magazin (GO CHIP) rendszergazdája rendkívül segítõkész és lelkes. Ebben a fórumban az USERS-UPLOAD szekció alkalmas shareware programok feltöltésére. Ez az a fórum ami az európai fórumok között a legaktuálisabb, mert naponta frissítik, és rendkívüli választékkal vannak benne szoftverek, sajnos leginkább német nyelvi változatok.
Más a helyzet a Ziff Davis press fórumaival. Itt nem örülnek hirdetéseknek, a konkrétan letöltött programoknak viszont igen. A ZD NET a Compuserve legjobban szervezett, katalogizált fóruma, ill. itt vannak a legértékesebb programok, a legtöbb szolgáltatás, valamint néhány vezetõ amerikai számítástechnikai szaklap. Ez nem is ingyenes, USD 3.5$/hó a tarifa, de ez nincs idõhöz vagy letöltött programok vagy megrendelt újságok számához kötve. Itt pl. a következõ fórumokat találhatjuk: Applications, Utilities, Internet, Business, Home, Arcade, Action games, Education, stb. Itt témánként igen sok, de a hálózat legnagyszerûbb letölthetõ programjait találhatjuk bármilyen témához. A fórum gazdái igazi profizmusról tesznek tanúbizonyságot, ez a hálózat egyértelmûen legprofibb, legértékesebb sarka. (GO ZIFFNET)
Homepage
A másik igen divatos hirdetési lehetõség a homepage készítése, amivel már nem csak programozók kerülhetnek ki termékeikkel a világpiacra, hanem számítástechnikától független szolgáltatók is, pl. fordító irodák munkaszerzési lehetõsége lehet. Mivel manapság a homepage-t varázsolni szokás egy Wizzard szoftverrel, megmenekültünk a HTML megtanulásától. Mindamellett tudni kell, hogy a Wizzard szoftverekkel bár könnyû képeket, grafikákat beilleszteni és formázni, ezek nem úgy jelennek meg a böngészõ szoftverekben, ahogy mi elkészítettük õket, pl. a betûmére, képméret, sorzárás, betûtípus, méret gyakran megváltozik a böngészõben. A wizzard szoftver az elkészített homepage-t a PUBLISH parancsra felkopizza egy alkalmas WWW szerverre, amire aztán fel lehet hívni az érdeklõdõk figyelmét, hogy ott keressék. Az elõfizetõk 1 MB szabad helyet ingyen kapnak a homepage számára. Ha ennél több helyet foglalnak oldalaink, azért külön kell fizetni. Ez igen kevésnek tûnhet, mégis akár 10-15 oldal is elhelyezhetõ ennyi helyen, mert a szöveg nem foglal sokat, a grafikákat, képeket pedig max. 72 dpi-s felbontással kell 256 színû GIF formátumban beépíteni az oldalba, mert a HTML oldal soha nem lesz nyomdában feldolgozva, a képernyõs megjelenítéshez pedig ez a felbontás bõven elég, a háttérmintát pedig sok kis kép egymás mellé helyezésével kell elkészíteni. A képek méretezésénél vegyük figyelembe, hogy van aki kisebb felbontásban mûködteti a rendszert mint mi. Feltöltés elõtt mindenképpen ellenõrizzük le a munkát egy-két böngészõben. Akkor kevés tehát a hely, ha nem elégszünk meg a grafikákkal, hanem hangot, vagy animációt szeretnénk használni az oldalon. Mégis azt javaslom, diszkréten bánjunk a képekkel, és fõleg az egyéb nagyméretû állományokkal, mert nem biztos, hogy a fogadónak lesz türelme kivárni ezek letöltõdését. A Playboy pl. 1-1.5 MB-os JPG tömörített RGB képeket tárol a homepage-jén, aminek semmi értelme, a képernyõnek ez pazarlás, a képek pedig nem nyomtathatók ki máshol. Ezzel persze lehet növelni az idõt, ami alapján számláznak! (http://www.playboy.com _ biztos ami biztos...)
Úgy gondolom, hogy a Compuserve vagy Internet hozzáféréssel az asztalunkra kerül a világ, határok nélkül. Számomra ez a lehetõség is azt a célt szolgálja, amit a számítástechnika egésze: növeli a munka termelékenységet, és segíti egy termék piaci értékesítését. Feltéve, hogy helyesen gazdálkodunk az új lehetõségekkel.